2017. augusztus 17., csütörtök

#7nap - 10


Vége a rövidke kis nyaralásunknak, próbálunk visszazökkenni a mindennapok szürkeségébe, már ha lehet(ne) ezzel a színnel jellemezni az életünket. Halkan megjegyzem: nem.

Soron következő 10.(!) tematikus bejegyzésemben az idei augusztus 20-i ünnepségeket, programokat ajánlom olvasóimnak, követve a 7-e szabály, Kulcs, Rácalmás, Baracs, Mezőfalva, Nagyvenyim, Dunaföldvár, és természetesen a végén Dunaújváros programkínálata. Itt a 10. 7NAP. Start! Most és itt.


Augusztus 20. az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. Uralkodása idején I. István még augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ekkorra hívta össze Fehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot. Élete végén a beteg király ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, és 1038-ban ő maga is azon a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ezen a napon emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami a szentté avatásával volt egyenértékű.
A két világháború között az ünneplés kiegészült a Szent István-i (Trianon előtti) Magyarország visszaállítására való folyamatos emlékeztetéssel. Augusztus 20. 1945-ig nemzeti ünnep volt, ezután ezt eltörölték, de egyházi ünnepként még 1947-ig nyilvánosan ünnepelhették. István ereklyéjét a Szent Koronával együtt a második világháború végén a nyilasok Nyugatra szállították. A Szent Jobbot 1945. augusztus 18-án hozták vissza Ausztriából Budapestre, és 1947-ig még szereplője volt a Szent István-napi ünnepnek. (A Szent Korona csak 1978-ban került haza az Egyesült Államokból.)
A kommunista rendszer az ünnep vallási és nemzeti tartalmát nem vállalta, de teljes megszüntetését vagy jelentéktelenné süllyesztését sem látta célszerűnek, inkább tartalmilag változtatott rajta. Először az új kenyér ünnepének nevezték el augusztus 20-át, majd az új alkotmány hatályba lépését mint új - szocialista - államalapítást, 1949. augusztus 20-ára időzítették. 1949 és 1989 között augusztus 20-át az alkotmány napjaként ünnepelték, 1950-ben pedig az Elnöki Tanács törvényerejű rendelete a Magyar Népköztársaság ünnepévé is nyilvánította.
A rendszerváltozással felelevenedtek a régi tradíciók, és 1989 óta ennek megfelelően rendezik meg a Szent Jobb-körmenetet. Szent István ünnepének igazi rehabilitációja 1991-ben történt meg: az 1990-es első szabad választások nyomán létrejött Országgyűlés 1991. március 5-én a nemzeti ünnepek - március 15., augusztus 20., október 23. - közül Szent István napját nyilvánította a Magyar Köztársaság hivatalos állami ünnepévé.
forrás: mult-kor.hu

1. Kulcs


2. Rácalmás, városnappal egybekötött ünnepség



3. Baracs, augusztus 18-án zenés komédiával már elkezdődnek a Falunapi programok



4. Mezőfalva, augusztus 19-én Lecsófesztivál


5. Nagyvenyim


6. Dunaföldvár, halászléfőző versennyel egybekötött ünnepség



7. Dunaújváros, ahol már 19-én a XXI. Fúvószenekarok és mazsorettek nemzetközi találkozójával elkezdődik a programsorozat.


A jó idő legyen velünk, és természetesen mindenkinek jó szórakozást!


Megosztás:

0 megjegyzés: